Kekova

Kekova, Antalya ilinin Demre ilçesine bağlı bir adadır. Yalnızca turistik amaçlı kullanılan Kekova adasında yerleşim pansiyonlar, restoranlar ve kafelerden ibarettir. Tarihi antik çağlara uzanan adada Likya döneminden kalma Dolichiste yerleşiminin kalıntıları hala görülebilmektedir. 1990 yılından beri ada sit alanı vasfı ile koruma altındadır.

Tekne turlarının popüler duraklarından olan Kekova'da Likya lahitlerinin, antik kalıntıların arasında yüzmek mümkündür. Balık lokantaları taze deniz ürünleri ile misafirlerini şımartırken, adanın dar sokakları ve pastoral havası her görene huzur verir. Adaya Demre ya da Kaş'tan teknelerle ulaşılabilmektedir. Tur tekneleri çoğunlukla cam tabanlıdır, bu da bölgenin sualtı dünyasını da görebilmenizi sağlar. Hemen hemen her ziyaretçi Kekova adası ile birlikte Kaleköy ve Üçağız'dan da geçer ve buraları da görür. Üçağız ya da Kaleköy'deki pansiyonlarda da konaklanabilir.

Antik adı Myra olan Demreilçesi de görülmeye değer pek çok nokta barındırmaktadır. Likya'nın en önemli şehirlerinden olan Demre günümüzde Noel Baba olarak da bilinen efsanevi Aziz Nikolaos'un memleketidir. Hıristiyan dünyasının bu nedenle ilgisini çeken ilçede her yıl 6 Aralık'ta Aziz Nikolaos ile ilgili etkinlikler ve dini ayinler yapılır. Şehir merkezindeki Aziz Nikolaos kilisesi ziyarete açıktır. Kekova yat kiralama.

  • AraAra
  • ÜrünlerYatlar
  • E-MailE-Mail
  • AddressAdres