Finike

Fenikelilerin kurduğu, diğer pek çok medeniyetin yanı sıra Fenike ve Likya'nın mirasını taşıyan Finike, köklü bir tarihe sahiptir. Antalya'nın Finike ilçesinde tarım her zaman daha ön planda olmuş, turizm sektörü çevresindeki diğer yerler kadar hızlı gelişmemiştir. Bu da bölgenin turistik açıdan daha bakir kalmasını sağlamıştır.

Gökliman plajı, Çağıllı plajı ve Andrea Dorya koyu ilçedeki denize girilebilen başlıca yerlerdir. Yat turizmi için de önemli duraklardan biri olan Andrea Dorya koyunda hiç bir tesis yer almaz, koy yatların mola verdiği, turistlerin denize girdiği ve akşam yemeklerini yedikleri bakir bir yerdir. Finike yakınlarındaki en önemli antik kentler ve görülecek yerler arasında Arykanda, Liymra, Suluin mağarası, Finike şehir içindeki antik yerleşim kalıntıları ve Kırgöz Kemeri sayılabilir.

Finike aynı zamanda Limra taşı adı verilen yöresel kireç taşı ve portakal üreticiliği ile de tanınmaktadır. Yörede Washington, Yafa ve Valencia türü portakallar yetiştirilir. Türkiye'nin en lezzetli portakalları Finike'de yetiştirilenlerdir. Tarım ve turizmin yanı sıra ilçede yatçılık da gelişmiştir. Finike'nin yatçılarca oldukça yoğun tercih edilen, uluslararası standartlarda bir marinası vardır. Finike yat kiralama.

  • AraAra
  • ÜrünlerYatlar
  • E-MailE-Mail
  • AddressAdres