Edremit

Balıkesir'in Edremit ilçesi Kaz Dağları, sahilleri, zeytin tarımı ve zeytinyağı endüstrisi, zeytinyağlı sebze ve ot çeşitlerinin ağırlıkta olduğu yöre mutfağı ile Türkiye'nin en karakteristik ve güzel köşelerindendir. İlçenin Akçay, Zeytinli, Altınoluk, Güre sahilleri her yaz binlerce turisti ağırlar. Bölgede nitelikli konaklama tesislerinin yanı sıra yazlık evler de çoktur.

Daha çok yerli turistlerin rağbet ettiği Edremit ve çevresinde yabancı turistlere de rastlamak mümkündür. Kaz Dağları dünya çapında önemli bir doğal sit alanıdır ve koruma altındadır. Sahillerin yanı sıra dağlık bölgeden de turizmde faydalanılmaktadır. Dağa yapılan safari turlarında Hasanboğuldu, Sarıkız tepesi, Tahtakuşlar köyündeki etnografya müzesi gibi noktalar görülebilmektedir.

Yörede tatil yaparken hediyelik olarak alabileceğiniz en güzel ürünler zeytinyağı ürünleridir. Mutfak alanındaki kullanımının yanı sıra zeytinyağı kozmetikte de çok sık kullanılır. Edremit'te çeşitli zeytinyağlı sabunlar, şampuanlar, duş jelleri, kremler hatta zeytinyağı kolonyası bulabilmek mümkündür. Edremit ilçesi kozmopolit bir yerdir, bu durum yöre mutfağına da yansımıştır. Balkan göçmenlerinin yemekleri, Girit göçmenlerinin otları ve Kaz Dağı Türkmenlerinin yemekleri yöre mutfağında birarada bulunur. Edremit'e tatile gelenlerin yöresel yemeklerden tatmaları mutlaka tavsiye edilir. Edremit yat kiralama.

  • AraAra
  • ÜrünlerYatlar
  • E-MailE-Mail
  • AddressAdres