Datça

Datça, Türkiye'nin güneyindeki en bakir, en güzel yörelerden birisidir. Hem karayolu ile hem de Bodrum'dan feribotlarla ulaşılabilen Datça anakaradan biraz izole, dar bir yarımada üzerinde yer alır ve bu konumu nedeniyle özgün kimliğini korumuş, bitki örtüsü, kültürü, yaşam tarzı ile çevresindeki yerlerden ayrılmıştır. Yarımadada pek çok bakir koy, badem ağaçları ve organik tarım faaliyetleri ile doğal yaşamın devam ettiği köyler ve ören yerleri bulunur.

20 bin nüfuslu ilçe merkezinde pek çok konaklama tesisi, restoran, cafe ve barın yanı sıra alışveriş imkanları da bulunur. Aktur Tatil Sitesi Plajı, Aktur Kamping Plajı, Karaincir Plajı, Hastanealtı Plajı, Periliköşk Plajı, Billurkent Plajı gibi plajlar yarımadanın mavi bayraklı plajları arasındadır.

Datça yarımadasında ilk yerleşim Datça Knidos antik kentinde başlamıştır. Yarımadanın en ucunda yer alan Knidos tarihi milattan önce 2000'lere kadar uzanan bir Karya yerleşimidir. Knidos'ta yaşamın sürdüğü dönemlerde birisi askeri diğeri ticari amaçlarla kullanılan iki liman inşa edilmiştir. Datça Knidos antik kenti Afrodit heykeli ile ünlüdür.

Bizans'ın erken dönemlerinde ticaretle zenginleşmiş bu şehrin nüfusu 70 binlere kadar ulaşmıştır. Bugün artık yalnızca kalıntılarını görebildiğimiz Knidos yaz sezonunda turistlerin hatırladığı bir yer olarak kalmıştır. Knidos'a Datça merkezden karayolu ile ulaşılabildiği gibi denizden, tekne turları ile de gelinebilmektedir. Yat Kiralama Datça.

  • AraAra
  • ÜrünlerYatlar
  • E-MailE-Mail
  • AddressAdres