Ayvalık

Midilli adasının karşısında yer alan ve tarihte de bu ada ile birlikte Aiolis bölgesini oluşturan Ayvalık, zeytin üreticiliği, Ege mutfağı, harika sahilleri ve tarihi zenginlikleri ile tanınmaktadır. Ayvalık körfezi içerisindeki adalar doğal sit alanı olarak koruma altındadır.

Bu adalardan üzerinde yaşam olan ve en bilineni ise Cunda adasıdır. Cunda balıkçı restoranları, Arnavut kaldırımlı sokakları, tarihi evleri ve koyları ile ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken, şirin bir yerleşimdir.

Ayvalık'ın özellikle Sarımsaklı bölgesinde her bütçeye ve beklentiye hitap eden kaliteli oteller bulunur. Şehir merkezi ve Cunda adasında ise pansiyonlar ve butik otellerde kalınabilmektedir. Körfezin diğer başlıca yerleşimleri Gömeç ve Altınova'dır. Buralarda daha çok tarım faaliyetleri ve yazlık evler bulunur. Ayvalık yat kiralama.

Ayvalık'ı ziyaret eden turistleri nefis plajların yanı sıra nefis bir de gastronomik yolculuk bekler. 20. yüzyıl başlarında bölgeye yerleşen Girit göçmenlerinin, bölge balıkçılık ve tarımının ve zeytinyağı üretiminin zenginleştirdiği Ayvalık mutfağı özellikle sebze yemekleri ve deniz ürünleri konusunda iddialıdır. Cunda'da balık restoranlarında yöreye özgü taze mezeleri, ot çeşitlerini ve deniz ürünlerini yiyen ziyaretçiler, yemeğin üzerine lokma tatlısı da yedikten sonra tarihi Taş Kahve'de Türk kahvesi yudumlayarak Ayvalık'ın tüm lezzetlerini tatmış olurlar. 

  • AraAra
  • ÜrünlerYatlar
  • E-MailE-Mail
  • AddressAdres