Antalya

Turizm ve tarımda Türkiye'nin en gelişmiş illerinden birisi olan Antalya son yıllarda hızlı büyümesi ile dikkat çekmektedir. Antalya il merkezi Türkiye'nin 5. en büyük şehridir. İl nüfusu 2.5 milyona yakındır. İl toprakları üzerinde iki antik medeniyet yaşamıştır: Pamfilya ve Likya. Bunun yanı sıra il genelinde Selçuklu ve Roma mimari eserleri de yoğun olarak görülür. Kaleiçi, Antalya kentinin tarihi kesimini oluşturur.

Antalya büyük bir şehir olmasına rağmen kent merkezinden denize girilebilen ve en işlek caddelerinin yanı başında halen Roma dönemi eserleri bulunan nadir yerlerdendir. İlin Batı kısmındaki Kemer, Finike, Kaş gibi turistik bölgelerde daha dağlık bir yapı ve çakıl taşlı plajlar bulunurken, Doğu kısımdaki Belek, Side, Manavgat ve Alanya gibi bölgeler uzun kumsalları ile ünlüdür.

İlin sahil kesimlerindeki her yer turizme uygundur ve dağlık, ormanlık sahillerin de, düzlük ve kumlu sahillerin de kendine has güzel bir dokusu vardır. İlin iç kısımları da dağcılık, rafting gibi outdoor sporlar için çok uygundur ve buralarda da turizm faaliyetleri sürdürülür. Köprülü Kanyon, Geyikbayırı, Saklıkent kayak merkezi, Güllük Dağı Termessos Milli Parkı iç kesimlerdeki bu tarz yerler arasında sayılabilir. Aspendos ve Perge antik yerleşimleri il merkezi yakınındaki en ünlü antik yerleşimlerdir ancak Antalya'da bunların dışında da çok sayıda ören yeri bulunur. Antalya yat kiralama.

Antalya
  • AraAra
  • ÜrünlerYatlar
  • E-MailE-Mail
  • AddressAdres