Akyaka

Bodrum ve Datça yarımadaları arasında kalan Gökova körfezinin son bulduğu noktadaki Gökova ve Akyaka beldelerinin isimleri her zaman birarada anılır. Bu beldeler birbiri ile iç içedir, Akyaka sahilde yer alırken, iç kesimde ise Gökova yer alır. Yörenin en önemli sembollerinden birisi Azmak nehridir. Zengin canlı yaşamına sahip nehirde tekne turları yapılmaktadır. Nehir sodalı bir suya sahiptir, bu yüzden geçmişte yörenin kadınları çamaşırlarını bu derede yıkamıştır. Azmak nehrinin sularının berraklığı her göreni büyülerken, nehirdeki kuğular da ortama ayrı bir güzellik katıyor.

Yörenin dikkat çeken bir diğer özelliği de geleneksel Türk mimarisine sahip evleridir. Bu evlerin bazıları bugün restore edilmiş ve otel olarak hizmet vermektedir. Akyaka Gökova sahilinde her türden konaklama tesisi ve restoran bulunabilmektedir.

Gökova körfezindeki bir başka belde de Ören'dir. Eski ismi Gereme'dir. Buranın antik çağlardaki adı Keramos zamanla Türkçeleşerek Gereme ve Kerme şeklini almıştır. Gökova körfezine de zaman zaman Kerme körfezi denir. İl merkezi Muğla'ya 58 kilometre uzaklıktaki Ören'de de özellikle Yalı mahallesinde plajlar ve konaklama tesisleri bulunur. Akyaka yat kiralama.

  • AraAra
  • ÜrünlerYatlar
  • E-MailE-Mail
  • AddressAdres