Simi

Symi Adası Gulet Kiralama

Simi, Yunanistan topraklarına oldukça uzak konumdaki Oniki Adalar'ın en çok tercih edilenlerinden biri durumunda. Bu adalar kışın çok sakin olan nüfuslarını her yaz birkaç katına kadar artırıyor.

Sömbeki’nin ( Symi, Simi ) on iki adadan biri olan canlı Rodos adasının kıyısında, özel bir ada olduğunu bilirsiniz. Belki bilmeyeceğiniz şey, kozmopolit tadını antik dünyanın büyüsü, sınıfı ve geleneğiyle birleştiren tarza sahip bir tatil arayanlar için, Sömbeki, Akdeniz’de en gözde tatil mekânlarından biri olarak sayılıyor. Limanında pahalı yatları ve komşu Türkiye’ye gulet kiralama mavi yolculuk turlarıyla, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir adadır.
Eşsiz zarafeti ve özel ortamıyla, Sömbeki, dünyanın dört bir yanından gelen insanların ikinci evi olmuştur. Giolas’a ister feribotla ister gemi ile gidin, bu rengârenk, neoklasik dönemden kalma yerleşim yerinde bulunan muhteşem evleri göreceksiniz. Tavernalarında ve restoranlarında, meşhur Sömbeki karidesinin tadına bakacaksınız. Adanın diğer tarafında, bir mum yakıp, keramet sahibi ünlü Taxiarchis Michael of Panormitis’de dua edeceksiniz. Sömbeki’ye Hoş geldiniz! 

Tanrıların susadığı ada

Simililer adalarına "Tanrıların Susadığı Ada" adını vermişler. Çünkü etrafı suyla çevrili ama içme suyu açısından çok ciddi problemleri var. Aslında bu durum hemen hemen tüm Yunan adaları için geçerli ve zaten hükümet bu adalarda oturanlara su sorunuyla ilgili destek veriyor. Adaya gelen turistlerin ilk vardıkları yer genellikle Panoromitis koyundaki manastır oluyor. Bu manastır, Ortodoks hacılar için önem taşıyor. Sonrasında ise Simi'de sınırsız bir eğlence hakim. Dediğim gibi, Simi'de her gece sabaha kadar süren taverna eğlenceleri var. Sirtaki, uzo ve mezeler eşliğinde süren eğlencenin tadına doyum olmuyor gerçekten. Simi'de yaşayanlar adalı olmanın keyfini sürüyorlar. Simi'nin ışıklar altındaki limanını ve Rum tavernalarından gelen müzik seslerini tüm gece dinleyebilirsiniz.

Tanıdık yemekler

Eğlence derken yemekten bahsetmemek olmaz. Yunan yemekleri bize çok tanıdık. Kokuları, tatları, sunumları aynı. Greek salad, imam bayıldıs, pilakis, hani o bildiğimiz pilaki. Yemeğin ardından Greek kahve de Türk kahvesinin aynısı. Yemekten sonra, gece ilerledikçe eğlence de yavaş yavaş hızlanıyor: masaların arasında dolanan sazlar, şişelerin dibini bulmaya başlayan içkiler ve dans...

Bakir koylarda huzur

Simi'nin ünlü plajları arasında Nanou, Nimborios, Nos, Pedi, Sesklia, St. George, St. Marina, St. Nicholas yer alıyor. Bu koylardan Nanou'da her türlü spor aktivitesi yapılabiliyor. Ayrıca taxi-boat ile adanın dört bir yanına tur alınabiliyor. Nimborios da önereceğim küçük ve güzel bir koy. Eğlenceli tavernaları ve plajı ile tanınıyor. Sesklia ise Simi'ye çok yakın küçücük bir ada. Akvaryum gibi bir denize sahip Sesklia'yı da özellikle öneririz. Gulet kiralama Simi.

Sömbeki Karidesleri
Karides Sömbeki’nin en meşhur ve geleneksel yemeğidir. Gialo ve Horio’da bulunan tavernalarda yağda kızartılmış küçük ve lezzetli karidesleri yiyeceksiniz.


Denizcilik Müzesi
Sömbeki’nin kadim tersanesinde neoklasik dönemden kalma etkileyici bir binanın ev sahipliği yaptığı bu müzede, sünger dalışı ve diğer sualtı hikâyeleri sizi bekliyor. Adada tatil sırasında yapılacaklar listesinde bunu birinci sıraya koyun.


Sömbeki plajlarına gulet kiralama ile yelken açın
yat kiralama yaparak sizi istediğiniz plaja götürecek: Ai-Giorgi, Dysalona, Agia Marina, Nanou, Fokospilia. Gialos’a yaklaştıkça, adanın neoklasik dönemden kalma cazibesine yeniden hayran kalacaksınız. Marmaris yat kiralama ve Marmaris'ten mavi yolculuk turuna çıkara Simi adasına kolayca ulaşabilirsiniz.

  • AraAra
  • ÜrünlerYatlar
  • E-MailE-Mail
  • AddressAdres