Olimpos

Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Olympos, il merkezine 85 kilometre uzaklıkta bir tatil beldesidir. Olimpos Sahil Milli Parkı ile korunan alanda caretta caretta kaplumbağaları yumurtlar, bölge kumsalların yanı sıra ormanlar açısından da zengindir. Likya yolu üzerinde bulunan Olympos daha çok sırt çantalı turistlerce ve gençlerce tercih edilir. Yöredeki konaklama olanakları çoğunlukla bungalov, ağaç ev ya da ufak pansiyonlar şeklindedir.

Çıralı ve Olympos kumsallarından ormanın içlerine doğru yüründüğünde Roma dönemi kalıntıları karşınıza çıkar. Tepelere doğru yolunuza devam ettiğinizde ise Yanartaş'a ulaşırsınız. Yeraltındaki bir doğalgaz kaynağı nedeniyle burada kayaların arasından kendiliğinden yanan alevler çıkar. Çıralı plajının kuzeyinde yer alan Yanartaş ile ilgili Yunan mitolojisinde çeşitli efsaneler vardır. Efsanelere göre buradaki alev, Olympos dağında yaşayan arslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan canavar Chimera'ya aittir. Günümüzde olimpiyat oyunlarının açılışında görüğümüz olimpiyat meşalesi de Chimera'nın sembolüdür.

Olympos yakınlarındaki Adrasan da harika kumsalı ile yine bakir doğa içerisinde bir deniz tatili yapmaya çok uygundur. Adrasan'da da Olympos gibi konaklama olanakları çoğunlukla pansiyon şeklindedir. Olimpos yat kiralama.

  • AraAra
  • ÜrünlerYatlar
  • E-MailE-Mail
  • AddressAdres