Gulet Yat Nedir

Mavi  yolculuk turlarında  kiraladığımız tekne türleri aslında 2 farklı kategoridedir.

Geleneksel Ahşap Yatlar :  Gulet , Ayna kıç ( Ketch) ve Tirhandil  

Modern  Yatlar :  yelkenli yatlar ve motorlu yatlar

GELENEKSEL AHŞAP YATLAR: 

Yatlar genelde  Güney  Akdeniz  ve Güney Ege Kıyılarında Bodrum Fethiye, Marmaris ve Göcek'te  tamamı yerli ustalar tarafından yapılmaktadır. Tekne iskeleti için genelde çam, meşe veya kestane kullanılır, iskelet çam veya tetra ile kaplanır, güverte tik ağacı, kabinler çam ya da maun, direkler ak meşe ya da demirden yapılmaktadır. Geleneksel Türk Guletleri, Akdeniz'in muhteşem güzelliklerine sahip kıyılarında kullanılan, motor ve yelken donanımlı, özel bir dizayna sahip ahşap gezi teknelerdir. Güverteleri, üzerindeki günlük yaşamın gereklerine göre planlanmıştır. Genellikle teknelerin kiç güverteleri, yemek ve dinlenme amacıyla kullanılır.

Ön güverte ise güneşlenme terası olarak değerlendirilir. Çağdaş planlı tekneler, geleneksel dizaynlarını korumakla birlikte, geçmişte balıkçılık ve taşımacılık amacıyla kullanılan örneklere göre daha modern aksesuar ve ekipmana, daha geniş kullanım alanına sahiptirler.

Yatların Gulet - Keç – Tirhandil tipleri mevcuttur. Arka kısmı oval olanlara gulet, suyu dik kesenlere keç - aynakıç, baş ve kıçı daralan dizayna ise tirhandil denir.
Teknelerin baş tarafında güneşlenme yatakları, kıç – havuzluk bölümünde yemek masası, gölgede oturma minderleri bulunur. 12 – 50 m. boyunda 3 – 10 m. eninde, 2 – 16 kamaralı ve 36 kişiye kadar kapasitelidir.
 

GULET

Mavi Yolculuk için en popüler geleneksel ahşap yat gulettir. Rahat yemek yemeniz ve uzanmanız için en uygun biçimde tasarlanmış geniş, yuvarlak arka bölümüyle en uygun gezi yatıdır. Guletler genelde  iki direkli donanıma sahiptir; 1, 2 veya 3 trinketa yelkeni vardır. Uzunlukları 16-45 m arasında değişir ve 6-16 kişi alabilirler, özel duş ve WC' li, çift kişilik 3-8 yataklı kabinleri vardır

AYNAKIÇ

Yükseltilip kareleştirilmiş bir kıça sahiptir ve böylece Guletle mukayese edildiği taktirde ek kabinler için kıç tarafta oldukça müsait yeri mevcuttur. Arka kısımda büyük master kabin bulunabilir. 8-24 kişi alabilir, özel duş ve WC'li ve 4 ila 12 adet çift kişilik kabinleri vardır. Genelde keç (marconi) donanıma sahip olup ve 16 ila 45 m civarındadırlar.

TIRHANDIL

Ege sularında yolculuk yapması en uygun olan sivri uçlu kıç bölümüyle en eski yerel ahşap yattır. Orijinalinde genelde üç köşe yelkenlidir; günümüzde donanım şalopa-filika şeklinde değişmektedir. Normalde 11-25 m uzunluğunda olup 6 ila 12 kişi alır, özel duş ve WC'li, 3 ila 6 adet çift kişilik yataklı kabinleri vardır.

MODERN YATLAR

Fiberglas veya çelikten yapılırlar. Mürettebatlı veya mürettebatsız kiralanabilirler.

 

BAREBOAT

Denizde rotalarını kendi başlarına tayin etmek isteyen lisanslı denizcilerce tercih edilirler. Genelde mürettebatsız olarak, tüm yerel denizcilik bilgi ve teçhizatıyla birlikte kiralanırlar. Lisansı olmayanlar için kaptan kiralanabilir. Türkiye'de; Beneteau, Bavaria ve Dehler modelleri çeşitli dizayn ve boyutlarda kiralanabilmektedir.

MOTORLU YAT

Zaman ve hız önemliyse en iyi seçenek motorlu bir yattır. Genelde çift motorlu olup denizde aşılacak mesafeleri arttırmak için yüksek hıza sahiptirler. Motor yatlar modern denizcilik sistemleriyle donatılmış olup genelde mürettebatlı kiralanırlar.

  • AraAra
  • ÜrünlerYatlar
  • E-MailE-Mail
  • AddressAdres